Instytut

Instytut Nauk o Edukacji

 

 

Dyrektor

dr hab. prof. UŚ Krzysztof Śleziński

tel: 33/8546112, 225

Zastępca ds. Naukowych

dr hab. Dorota Sieroń-Galusek
tel.: 33/8546202

Zastępca ds. Kształcenia

dr Barbara Chojnacka-Synaszko
tel.: 33/8546202

 

Zakład Historii i Teorii Wychowania

    Tel.wewn.

Kierownik

dr hab. Andrzej Murzyn – adiunkt

 andrzej.murzyn@us.edu.pl

229

Adiunkt

dr hab. Andrzej Kasperek

 andrzej.kasperek@us.edu.pl

214

115

Adiunkt

dr hab. Danuta Kurzyna-Chmiel

 danuta.kurzyna-chmiel@us.edu.pl

231

Adiunkt

dr Danuta Kocurek

 danuta.kocurek@us.edu.pl

207

Adiunkt

dr Tomasz Kopczyński

 tomasz.kopczynski@us.edu.pl

229

Adiunkt

dr Anastazja Sorkowicz

 anastazja.sorkowicz@us.edu.pl

212

Asystent

dr Malwina Rolka

 malwina.rolka@us.edu.pl

243

Asystent

mgr Jan Liniany

 jan.liniany@us.edu.pl

214

 

Zakład Edukacji Kulturalnej

Kierownik

prof. dr hab. Katarzyna Olbrycht – prof. zwyczajny

 katarzyna.olbrycht@us.edu.pl

113

Adiunkt

dr hab. Bogusław Dziadzia

 boguslaw.dziadzia@us.edu.pl

221

Adiunkt

dr hab. Mirosława Pindór

 mirosława.pindór@us.edu.pl

244

Adiunkt

dr hab. Dorota Sieroń-Galusek

 dorota.sieron-galusek@us.edu.pl

248

Adiunkt

dr Joanna Winnicka-Gburek

 joanna.winnicka-gburek@us.edu.pl

248

Adiunkt

dr Ewa Tomaszewska
urlop: 10.07.2016 do 09.07.2017

 ewa.tomaszewska@us.edu.pl

244

Asystent

dr Barbara Głyda-Żydek

 barbara.glyda@us.edu.pl

221

St. wykładowca

dr Tadeusz Kania

 tadeusz.kania@us.edu.pl

220

St. wykładowca

dr Ewelina Konieczna

 ewelina.konieczna@us.edu.pl 221
St. wykładowca dr Jolanta Skutnik  jolanta.skutnik@us.edu.pl 221

Wykładowca

mgr Jolanta Gisman-Stoch 

 jolanta.gisman-stoch@us.edu.pl

171

 

Zakład Edukacji Humanistycznej

i Nauk Pomocniczych Pedagogiki

Kierownik

dr hab. Eugenia Smyrnova-Trybulska – adiunkt

 eugenia.smyrnova-trybulska@us.edu.pl

224

Adiunkt

dr Małgorzata Bortliczek

 malgorzata.bortliczek@us.edu.pl

245

Adiunkt

dr Anna Porczyńska-Ciszewska

 anna.porczynska@us.edu.pl

219

St. wykładowca

dr Renata Stefańska-Klar

 renata.stefanska-klar@us.edu.pl

226

Asystent dr Agnieszka Heba agnieszka.heba@us.edu.pl 224
Asystent dr Natalia Ruman  natalia.ruman@us.edu.pl 231

St. wykładowca

mgr Jolanta Krzyżewska

 jolanta.krzyzewska@us.edu.pl

226

 

Zakład Edukacji Filozoficzno-Społecznej

Kierownik

dr hab. prof. UŚ Krzysztof Śleziński – prof. nadzwyczajny

 krzysztof.slezinski@us.edu.pl

113
112

Adiunkt

dr Sławomira Ruchała

 slawomira.ruchala@us.edu.pl

237

Adiunkt

dr Halina Šimo

halina.simo@seznam.cz

239

Asystent mgr Maria Misik maria.misik@us.edu.pl 215
St. wykładowca dr Wojciech Morszczyński  wojciech.morszczynski@us.edu.pl 239
115

 

Zakład Pedagogiki Ogólnej i Metodologii Badań

Kierownik

prof. dr hab. Ewa Ogrodzka-Mazur

 ewa.ogrodzka-mazur@us.edu.pl

201

Adiunkt

dr hab. Barbara Grabowska

 barbara.grabowska@us.edu.pl

 

247

Adiunkt

dr hab. Anna Szafrańska-Gajdzica

 anna.gajdzica@us.edu.pl

201

Adiunkt

dr Urszula Klajmon-Lech
urlop naukowy: 1.10.2016-30.06.2017

 urszula.klajmon-lech@us.edu.pl

205

Adiunkt

dr Łukasz Kwadrans
urlop naukowy: 1.10.2016-17.02.2017

 lukasz.kwadrans@.us.edu.pl

247

Adiunkt

dr Aleksandra Minczanowska

 aleksandra.minczanowska@us.edu.pl

203

Adiunkt

dr Gabriela Piechaczek-Ogierman

 gabriela.piechaczek-ogierman@us.edu.pl

205

Adiunkt

dr Aniela Różańska

 aniela.rozanska@us.edu.pl

205

Asystent

mgr Alicja Hruzd-Matuszczyk

 alicja.hruzd@us.edu.pl

203

Asystent mgr Tomasz Gebel tomasz.gebel@us.edu.pl 247

  Zakład Pedagogiki Społecznej i Edukacji Międzykulturowej

Kierownik

dr hab. Alina Szczurek-Boruta – adiunkt

 alina.szczurek-boruta@us.edu.pl

204

Adiunkt dr hab. Janina Urban urban.a@volny.cz 332

Adiunkt

dr Barbara Chojnacka-Synaszko

 barbara.chojnacka-synaszko@us.edu.pl

332

Adiunkt

dr Jolanta Suchodolska

 jolanta.suchodolska@us.edu.pl

332

Asystent

dr Katarzyna Jas

 katarzyna.jas@us.edu.pl 

332

Asystent

mgr Aleksandra Gancarz

aleksandra.gancarz@us.edu.pl

332

Asystent

mgr Sylwia Ryszawy

 sylwia.ryszawy@us.edu.pl

332

Asystent mgr Anna Twardzik anna.twardzik@us.edu.pl 332
St. wykładowca dr Anna Studenska  anna.studenska@us.edu.pl 212

 

Zakład Pedagogiki Specjalnej

 

Kierownik

prof. dr hab. Zenon Gajdzica

 zenon.gajdzica@us.edu.pl

135
223

profesor nadzwyczajny

prof. dr hab. Miloň Potměšil

mvpotmesil@gmail.com

200

profesor nadzwyczajny dr hab. Elżbieta Górnikowska-Zwolak gornikowska@poczta.onet.pl 210
Adiunkt dr Magdalena Bełza  magdalena.belza@us.edu.pl 200
Adiunkt dr Szymon Godawa szymon.godawa@us.edu.pl 200

Adiunkt

dr Dorota Prysak

 dorota.prysak@.us.edu.pl

223

Adiunkt

dr Wiesława Walkowska
urlop naukowy: 1.10.2016-31.08.2017

 wieslawa.walkowska@us.edu.pl

210

Adiunkt

dr Sylwia Wrona

 sylwia.wrona@us.edu.pl

200

Adiunkt

dr Ilona Fajfer-Kruczek

 ilona.fajfer-kruczek@us.edu.pl

200

Asystent

mgr Katarzyna Chrząszcz

 katarzyna.chrzaszcz@us.edu.pl

210

Asystent

mgr Ewelina Czyż

 ewelina.waligora@us.edu.pl

210

Asystent mgr Natalia Józefacka-Szram

natalia.szram@us.edu.pl

200

Asystent

mgr Anna Wojtas

 anna.wojtas@us.edu.pl

210

 

 

Zakład Dydaktyki i Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej

 

Kierownik

dr hab. Urszula Szuścik – Adiunkt
urlop naukowy 1.10.2016-31.08.2016

 urszula.szuscik@us.edu.pl

219

Adiunkt dr Izabela Łuc

  izabela.luc@us.edu.pl

245

Adiunkt

dr hab. Beata Oelszlaeger-Kosturek

beata.oelszlaeger-kosturek@us.edu.pl

204

Adiunkt

dr Renata Raszka

 renata.raszka@us.edu.pl

246

Adiunkt

dr Tomasz Szurmik

 tomasz.szurmik@us.edu.pl

213

Adiunkt

dr Małgorzata Zalewska-Bujak

 malgorzata.zalewska-bujak@us.edu.pl

246

Adiunkt

dr Anna Trzcionka-Wieczorek

 anna.trzcionka-wieczorek@us.edu.pl

209

Asystent

mgr Dominika Duraj

 dominika.duraj@us.edu.pl

211

Asystent

mgr Anna Gaweł

 anna.gawel@us.edu.pl

209

Asystent

mgr Jakub Staroń

 jakub.staron@us.edu.pl

207

Asystent

mgr Julia Gąszczak-Wilde

 julia.gaszczak-wilde@us.edu.pl

211

Wykładowca

mgr Leszek Żaba

 leszek.zaba@us.edu.pl

213

 

Tradycja pedagogiczna w Cieszynie
Cieszyn
Tradycja kształcenia nauczycieli w Cieszynie trwa nieprzerwanie od blisko 240 lat i jest najdłuższa w polskiej części Górnego Śląska.
       W 1776 roku w Cieszynie utworzono szkołę główną (odpowiednik szkoły średniej), przy której powołano preparandę dla przygotowywania kadr nauczycielskich. W latach sześćdziesiątych XIX wieku preparanda została przekształcona w seminarium nauczycielskie.
       Na przełomie XIX i XX wieku Macierz Szkolna Księstwa Cieszyńskiego podjęła działania doprowadzające do utworzenia polskiego seminarium nauczycielskiego. Na uwagę zasługują wykłady wygłoszone w 1904 roku przez Kazimierza Twardowskiego, twórcy Szkoły Lwowsko-Warszawskiej, na zaproszenie Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego. To niezwykle ważne naukowo i dydaktycznie wydarzenie miało miejsce w czasie organizowania polskiego seminarium naukowego. Wykłady Kazimierza Twardowskiego zatytułowane: Wychowanie i nauka, odbyły się w ramach – jak głosi oficjalna nota opublikowana wraz z tekstem wystąpień – „Wakacyjnego Kursu Uniwersyteckiego urządzonego w Cieszynie przez Polskie Towarzystwo Pedagogiczne w Księstwie Cieszyńskim, dn. 15-30. 8. '04.”. Przezwyciężając liczne trudności stawiane przez rząd i władze austriackie w 1907 roku podjęto ostatecznie decyzję o zorganizowaniu samodzielnego seminarium i budowę jego siedziby w miejscowości Bobrek. Prace budowlane ukończono w 1910 roku.
Tradycja pedagogiczna w Cieszynie
Cieszyn
       Od roku 1937 po likwidacji Państwowego Seminarium Nauczycielskiego działalność rozpoczyna Liceum Pedagogiczne w Cieszynie. W 1960 roku decyzją władz oświatowych w miejsce Liceum powołano Studium Nauczycielskie z dwoma kierunkami: filologią polską i historią, stające się przejściową formą kształcenia kadr pedagogicznych w systemie studiów wyższych. W 1971 roku na mocy Zarządzenia Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego w ramach Filii Uniwersytetu Śląskiego powołano do życia Wyższe Studium Nauczycielskie (WSN), które podjęło zadania dydaktyczne w zakresie trzech specjalności: filologia polska, historia z wychowaniem obywatelskim oraz nauczanie początkowe z wychowaniem muzycznym. W wyniku reorganizacji typów studiów w skali ogólnokrajowej w 1973 roku Filii w Cieszynie nadano profil uczelni bezwydziałowej, pedagogiczno-artystycznej z kierunkami studiów magisterskich: pedagogika pracy kulturalno-oświatowej, wychowanie muzyczne i wychowanie plastyczne. W 1977 roku uzyskany status uczelni jednowydziałowej z trzema instytutami: Wychowanie Przedszkolne, Wychowanie Kulturalno-Oświatowe oraz Wychowanie Muzyczne i Plastyczne, uporządkował działania dydaktyczno-naukowych Filii.
Na mocy uchwały Nr 25 Senatu Uniwersytetu Śląskiego z dnia 24 czerwca 2003 r. w Uniwersytecie z dniem 1 września 2003r. został utworzony Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji jako podstawowa jednostka organizacyjna, w ramach którego zaistniał Instytut Nauk o Edukacji.
[szczegółowe opracowania dziejów kształcenia nauczycieli w Cieszynie zob. np:
W. Korzeniowska, A. Mitas, A. Murzyn, U. Szuścik (red.), Tradycje kształcenia nauczycieli na Śląsku Cieszyńskim. Studia, rozprawy, przyczynki, Wyd. Uniwersytetu Śląskiego, Katowice 2009]